Сторінки історії. Створення УНСО, як парамілітарного формування
В 1991 році виникла загроза збройного придушення національно-визвольного руху в Україні шляхом введення в Київ регулярних військ "Совітської" армії. Враховуючи сумний досвід Вільнюсу та Тбілісі, неспроможність цивільного населення до ефективного опору регулярним військам веде до великих втрат останніх. Тож, політична партія «УНА» прийшла до висновку про необхідність створення бойового крила, яке невдовзі отримало назву «УКРАЇНСЬКА НАРОДНА САМООБОРОНА», з 2014 року – «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛІСТИЧНА САМООБОРОНА» - УНСО.
У 1991 році «УНА» виготовила 3 мільйона зразків паспортів громадянина УНР, які роздавались бажаючим разом з листівками, які закликали вступати до лав УНСО. За два дні тільки в київський штаб УНА надійшло понад три тисячі заяв. Було цілком зрозуміло, що у разі переростання конфлікту у збройний, не можна кинути цих людей, які, в більшості своїй, не мали бойового досвіду, під "совітські" танки. Виникла необхідність в організації цих людей, розподіл по військовим фахам. Так був створений Головний штаб УНСО.
Після того як безпосередня загроза минула, дякуючи Богові, до бойових зіткнень не дійшло, ми з превеликим жалем побачили, як мало на державному рівні змінилось в системі оборони та безпеки УКРАЇНИ. В армії залишилося багато офіцерів-росіян, які навіть не приховували свого зневажливого, та, подекуди, відкрито ворожого ставлення до України. НЕ була прийнята військова доктрина захисту держави. Навіть мови не було, що вірогідним противником номер один у нас може бути "братня" Росія. Було очевидно - необхідність в існуванні УНСО не відпала, а стала ще більш актуальна.
Майже всі, порівняно невеликі, фінансові можливості УНА йшли на вишколи УНСО. На цих вишколах стрільці УНСО проходили серйозну підготовку: вони навчались злагоджено та чітко діяти в умовах, де недоцільно використовувати важку бронетехніку (або її просто немає), першими захоплювати дефіле - вузькі проходи в горах, у лісі, в болотах. Молоді люди під керівництвом більш досвідчених інструкторів УНСО вчились захоплювати мости, загати, займати броди та дороги, діяти автономно в глибокому запіллі ворога, влаштовувати засідки, вести бої в населених пунктах, боронити окремі будівлі, використовувати в бою будь-які природні перешкоди, яри, вали, висоти; завдавати удари по тиловим комунікаціям противника.
Всі ці навички знадобились нам під час запеклих боїв з росіянами в Чечні та Абхазії. Додатково, в 1997 році велика кількість старшин та підстаршин УНСО пройшли двомісячну підготовку в вишкільному таборі зелених беретів США, заслуживши схвальні відгуки від останніх. Потім був півтора-місячний рейд хоругви УНСО по окупованій росіянами Абхазькій Сванетії, де хоробрі українські добровольці завдали ворогу втрат та здійняли хвилю паніки, повернувшись до Грузії, а згодом і на Батьківщину, без втрат.
Безцінний бойовий досвід, надбаний в боях з росіянами на Кавказі, став нам в пригоді при формуванні окремого розвідувального Куреню УНСО, який від перших днів війни на сході у 2014 році і по нині, в складі Збройних сил України, веде бої за територіальну цілісність нашої держави на східному фронті країни.
- 33040 просмотров