К.Вінницький: "Мобілізація - захід вимушений. Але контрактна армія - беззаперечна та єдина перспектива побудови війська"
Вчора натрапив на блог письменника та солдата ЗСУ Артема Чеха "Я точно знаю, що ніколи не підпишу контракт, тому що таких, як я, в армії не люблять." Цей текст на злободенну тематику військових буднів можливо просто став би одним із багатьох подібних, прокручених в стрічці фейсбуку без особливої уваги, якби не кричуща схожість всього, про що пише Артем на ситуацію і в батальйоні УНСО, через яку чи не щодня ось уже скільки місяців поспіль проходять наші хлопці... Тому наведу для наших читачів слова Артема, та додам дещо від себе...
Артем Чех письменник, солдат ЗСУ
Таких не люблять в армії
"Я точно знаю, що ніколи не підпишу контракт, тому що таких, як я, в армії не люблять. Таких, як я, в армії не люблять. Забагато питань, обурення, показовий гонор і, врешті, безініціативність, породжена прискіпливим аналізом дій командування та алогічністю поведінки особового складу. Такі, як я, ніколи не підпишуть контракт.
Погоджуся, в армії я – людина випадкова. Не на війні, а саме в армії. Війна – справа кожного громадянина, якому не байдуже до своєї країни. Армія – окремий інститут, який до війни, на жаль, має пряме відношення. А краще би нею займалися молоді стартапери, люди, які вміють працювати на результат, які вміють критично та неординарно підходити до справи. Війна – це креативне поле, а не заїжджена колія, де бюрократичні цінності важать більше, ніж людське життя. Важко працювати на результат, яким би ти не був, якщо у твоєму офісі нічого немає, окрім степлера та калькулятора. Неможливо працювати на результат, якщо ніхто не ставить цілей, окрім як поприбирати на робочому столі, заклеїти вікна чи то розсортувати зелені і жовті скрепки.
Проблема з мотивацією йде від командування, яке рідко спілкується з особовим складом, мало знає їхні проблеми, а якщо і знає, то не помічає їх. Хоча варто віддати належне, нова зарплатня у сім тисяч заохочує багатьох іти до війська. Особливо тих, хто в житті не заробляв більше двох. А якщо додати ще й "атошні", то вимальовується досить пристойна сума навіть за столичними мірками. Можна замислитися над тим, аби кинути бухати. Можна будувати плани на майбутнє: взяти "дев'ятку" чи "бешку трьошку". Можна отримати звання, посаду, надбавки. Це заохочує. Надихає. Мотивує, врешті. Східна жуйка ще довго жуватиметься, з кожною хвилею мобілізації якість військових юнітів, як і рівня вмотивованості, зменшується. Останній рік війни показав, що з цим виникають серйозні складнощі. Більшість мобілізованих, сидячи в болотах і посадках, у випалених сонцем преріях Донбасу та на кримських солончаках, не зовсім розуміють своєї цілі. Якщо звільняти Донбас, то дайте команду, якщо сидіти і гнити в землянках, то платіть більше, якщо прилітає на голову, то хоча б скажіть, за що?
Проблема з мотивацією йде від командування, яке рідко спілкується з особовим складом, мало знає їхні проблеми, а якщо і знає, то не помічає їх. Це армія, виправдовуються одні. Ми бідна воююча країна, в багатьох підрозділах ще гірше, говорять інші. І, дійсно, гірше. Хлопці з сусіднього бату розповідали, що за три місяці на передовій їм жодного разу не підвезли питної води, а про таку розкіш, як сир чи ковбаса (якою, скажімо, наш батальйон не обділений), вони знають на рівні утопічних пліток. І от вони сидять, жують сухпай і стоять на варті. Кожного разу, коли я чую, як у них стріляють, думаю, що сир, ковбаса і питна вода, певно, зробили б їх хоч трішки щасливішими.
Я мобілізований. Не закріпачений, а мобілізований. Можу качати права, висловлювати свою думку, сперечатися з командирами, "йти в отріцалово" і не думати про наслідки. Контрактник собі цього не зможе дозволити, будь-яка непокора з його боку вилізе йому тим самим боком. А знаючи свою властивість сперечатися з керівництвом на всіх роботах, де я працював, розумію, що ніколи не підпишу контракт. Уміння мовчати – найкорисніший навик в армії. Уміння виконувати наказ, не ставлячи питань, – найцінніше. Покора та запопадництво – запорука успішної кар'єри. Як, певно, і на будь-якій держслужбі, якої реформи торкнулися лише у вигляді заміни вікон на металопластиковий профіль.
Так от, що хотів сказати до цього... Військо, яке постійно знаходиться в обороні під час військових дій без конкретних, по суті, та визначених, хоч і приблизно, у часі перспектив наступу та звільнення території, яку воно, згідно Конституції, повинно боронити та звільняти від ворога, приречене на деградацію та, у перспективі, на поразку.
Ініціативою на театрі військових дій можна володіти і знаходячись в обороні. Та, перебуваючи в обороні, не можна "стояти на місці". Зрозуміло, що навчання та бойове злагодження повині відбуватися регулярно (те, що ми регулярно намагаємось практикувати в курені УНСО на передовій).
Але це замало для війська, яке складається з мобілізованого контингенту військових. Військо, яке формується на базі мобілізації, повинно формуватися тільки і виключно з метою досягнення чисельної та професійної переваги над супротивником з метою звіленення країни від ворога.
Знаходитись в обороні та чекати поки мляві економічні санкції доконають країну-агресорку, повинно професійне військо, солдати якого будуть ходити на оборонні рубежі, як на звичайну роботу, отримуючи за це достойну зарплатню та отримуючи соціальні пільги. Тримати в обороні військо "мобілізованих" досить "слизьке" військово-політичне рішення, адже люди, яких відірвали від родини, справ та особистих життєвих перспектив - це достойний контингент, але він потребує розуміння чітко визначених у часі завдань. Тому, військовим комісаріатам все важче залучати до війська людей під час мобілізаційних заходів. А той контингент, який опиняється на призовних пунктах, переважно не відповідає елементарним вимогам по здоров`ю та моральним якостям.
Мобілізація - захід вимушений. Але контрактна армія - беззаперечна та єдина перспектива побудови війська, як найпереконливішого важелю забезпечення територіальної цілісності України та стабільності регіону.
Костянтин Вінницький
- 2828 переглядів