Пам'ятаємо! 22 роки тому відбувся бій за селище Шрома...

Пам'ятаємо! 22 роки тому відбувся бій за селище Шрома...

Неділя, 19 липня 2015, 12:15

Сьогодні виповнюється 22 роки бою під невеличким грузинським селищем Шрома, в якому героїчно проявив себе добровольчий корпус УНСО «Арго».

17 липня 1993 року команда УНСО в складі батальйону морської піхоти висунулася на підступи до села Шрома. Приблизно о 13:00 по дорозі до села висунулась колона, в яку входили, окрім наших бійців: ДШБ, комендатура міста Сухумі і підрозділ ахалцихського батальйону. Загальна кількість приблизно 300 чоловік. Дорога була місцями замінована і прострілювалась вогнем снайперів і РПГ.

Ті буремні дні згадує командир корпусу «Арго», полковник УНСО, Валерій Бобрович "Устим": «19 липня 1993 року силами українського добровольчого підрозділу УНСО, штурмом було взято селище Шрома. Це абхазське містечко мало величезне стратегічне значення в обороні Сухумі. Окупаційний гарнізон складався з так званих російських козачків, кількістю до 600 чоловік. 

Грузинські регулярні частини кілька разів безуспішно атакували сильно укріплені російські позиції, понесли значні втрати і змушені були відійти. Український гірськострілецький підрозділ і до цього вважався одним з найбоєздатніших у грузинській армії, тому цю операцію доручили нам. Щоб не повторювати помилки наших попередників і не лізти до перемоги по горах своїх трупів, ми ретельно, провівши розвідку, знайшли обхідну дорогу. Вона виводила в тил селища. 

З цього боку містечко ретельно не охоронялося, бо для того, щоб добратись до нього, треба було б спуститись зі скелі висотою приблизно, 200 метрів, причому на очах у ворога. Діяти довелось уногчі. Уявіть всю складність операції, в повній темряві опустити на мотузках кулемети, боєприпаси та людей, більшість з яких не мали спеціальної альпіністської підготовки. 

Якщо б нас виявили, піднятись нагору живими не було жодного шансу. На щастя, все пройшло спокійно. Хлопці сиділи тихо, як миші, навіть коли один стрілець втратив рівновагу і повис на 100-метровій висоті вниз головою, то так і висів собі, вниз головою, хвилин десять, поки його не зняли. Кожен розумів, назад дороги нема, ми повинні перемогти або померти...

...За три дні боїв ми втратили двох чоловік вбитими та вісім тяжко пораненими, один з загиблих, за бажанням його батька, був похованний у Сухумі в парку «Курченко». Після падіння Сухумі росіяни викопали труну з тілом, викинули в море, а коли її почало прибивати назад до берега, розстріляли її з гранатомета РПГ-7. За даними грузинської військової розвідки за триденний період боїв під Шромою росіяни та їх найманці втратили тільки вбитими 58 чоловік, був спалений російський танк, до речі, перший на Кавказі.»

Той героїчний бій заклав міцний фундамент для майбутніх перемог УНСО. За 22 роки, що минули від дня взяття Шроми організація здобула немало перемог, як військових, так і над собою. І сьогодні, коли вся Українська Нація знову вкотре зіткнулася з російської агресією, зрадами та бандитизмом, УНСО знову на передовій боронить Українську Державність. 

 Слава Нації! Смерть ворогам!

Інформаційний центр УНСО