Правозахисники довели сфабрикованість обвинувачень проти Карпюка і Клиха
ПЦ “Меморіал” заявив про помилки обвинувачення у справі Карпюка і Клиха.
Правозахисний центр “Меморіал” повідомив, що обставини загибелі деяких військовослужбовців, які фігурують у справі Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, не відповідають дійсності, передає “Кавказький вузол“.
Верховний суд Чечні 27 жовтня почав розгляд справи громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, обвинувачених в участі у боях на території республіки. Розгляд справи проходить за участю присяжних засідателів.
За даними слідства, Карпюк і Клих були членами створеної на початку 1990-х років організації УНА-УНСО, визнаної в Росії екстремістською. Підсудні звинувачуються в керівництві і участі у банді, вбивстві і замаху на двох і більше осіб під час першої чеченської війни. Карпюк і Клих заперечують свою участь у конфлікті в Чечні і заявили про тортури під час слідства.
Правозахисники, проаналізувавши обставини, викладені в обвинувальному висновку у справі Карпюка і Клиха, виявили ряд помилок і неточностей.
18-ть з 30-ти військовослужбовців, у загибелі яких звинувачені Карпюк і Клих, за даними ПЦ “Меморіал”, загинули на значній відстані від зазначених в обвинувальному висновку місць участі українців у боєзіткнення.
“Слідство, очевидно, не досліджувало реальні обставини їх загибелі, сподіваючись що ніхто не буде займатися цією “безнадійною справою”, – наголошується в релізі, який надійшов в ”Кавказький вузол" з ”Меморіалу”.
З решти дванадцяти десять чоловік загинули не від стрілецької зброї: вони згоріли у підбитих з гранатометів танках і бойових машинах, а причина смерті одного – множинні поранення осколками мінометної міни, з’ясували правозахисники. При цьому, вказують вони, Карпюку і Клиху інкриміновано вчинення вбивств в складі банди, що була озброєна виключно вогнепальною зброєю і застосовувала в боях тільки таку.
“Таким чином, можна впевнено стверджувати, що висунуті відносно Миколи Карпюка та Станіслава Клиха звинувачення у вбивстві 30 російських військовослужбовців жодною мірою не засновані на дослідженні обставин загибелі цих військовослужбовців”, – підкреслює ПЦ “Меморіал”.
Правозахисники заявили, що слідство не завдало собі клопоту встановити не тільки місця загибелі військовослужбовців, а й місця їх служби. Всі вони названі мотострільцями 131-ї окремої мотострілкової бригади, 81-го і 276-го мотострілкових полків, у той час як четверо з них – десантники 76-ї повітряно-десантної дивізії – взагалі належали до іншого роду військ, наголошується в релізі ПЦ “Меморіал”.
Перша війна у Чечні тривала до 31 серпня 1996 року. Вона супроводжувалася терористичними актами за межами Чечні (Будьонівськ, Кизляр). Фактичним підсумком кампанії стало підписання 31 серпня 1996 Хасав’юртівського угоди. Угода була підписана секретарем Ради безпеки РФ Олександром Лебедем та начальником штабу чеченських бойовиків Асланом Масхадовим. У розділі “Довідник” на “Кавказькому вузлі” представлена хроніка початку першої чеченської війни аж до “новорічного” штурму Грозного 31 грудня 1994.
Раніше ПЦ “Меморіал” заявляв про інших фактичних помилках і протиріччях у справі Карпюка і Клиха. Серед них – невідповідність числа відправлених до Чечні і брали участь у боях в районі грозненской площі Хвилинка українців, згадка “Ісламської держави” стосовно до 1991 році.
Коментарями від представників слідства щодо заяв правозахисників “Кавказький вузол” не має.
УНА-УНСО зареєструвало електронну петицію до Президента України на підтримку Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. Підпишіть петицію, допоможіть звільнити українських політв'язнів з російської буцегарні!
Інформаційний центр УНСО
- 2512 переглядів