У Жмеринці УНСОвці допомагають чоловіку повернути житло

У Жмеринці УНСОвці допомагають чоловіку повернути житло

Середа, 28 вересня 2016, 11:15

У вінницьку редакцію "20хвилин" звернувся активіст Олександр із УНА-УНСО. Чоловік розповів журналістам про два випадки шахрайства у Жмеринці. І припустив: потерпілих може бути і більше.

За допомогою до активістів в організацію УНСО звернувся родич потерпілого Віталій Іванков. Він розповів, що його брат Костянтин хотів за допомогою посередника продати двокімнатну квартиру у Жмеринці. Купити йому взамін повинні були дім. Але, продавши квартиру, і, забравши документи у чоловіка, ріелтор перестав відповідати на дзвінки, а коли все ж брав слухавку, то казав: все йде, як треба, житло от-от купить.

 - Цей хлопець, Костянтин, як попався? Мама померла, він - п'яничка.  Взяв у борг гроші у одного-другого-третього. Тут з'явився цей ріелтор і каже: “Костю, давай я тобі допоможу, куплю тобі дім”. У результаті він продає цю квартиру за 15 тисяч доларів. А нового житла не купує, - зазначає Олександр.   

Активіст УНСО розповів, що Костянтин Іванков страждав від алкогольної залежності. А ріелтор, за словами активіста, помітивши це, чарок горілки для нього не жалів: кожного дня давав гроші на спиртне, от Костянтин і спивався потроху. А за три місяці власний брат знайшов його напівживого на вокзалі. 

 За умовами угоди ріелтор повинен був взяти на себе оформлення документів на нове житло. А потім гроші він немовби-то комусь перепозичив. Саме тому справа із купівлею, за його словами, так затягнулась. Але як пояснити те, що усі документи Костянтина усі три місяці, поки він жив по підвалах, знаходились у цього горе-ріелтора?

Активісти з УНА-УНСО на чолі із Олександром написали звернення до поліції: мовляв, є ріелтор, він вчиняє неправомірні дії по відношенню до Костянтина Іванкова.

- У поліції сказали, що потрібна заява від потерпілого. Сказали: ви його самі нам знайдіть та приведіть до відділку. Тоді ми його витягнули із цього стану, і подали заяву до поліції, - згадує Олександр.

Віталій, брат потерпілого, сказав, що дім брату ріелтор все-таки купив. Коли його “притисли” активісти та поліція.

- Але бачили б ви той дім! Це просто якийсь барак! Його власна квартира знаходилася в центрі Жмеринки, і коштувала близько 20 тисяч доларів. Але ріелтор продав її за 15 тисяч доларів. Нове ж житло придбав брату начебто за 150 тисяч гривень. А реальна ціна того бараку - тисячі 2-3 доларів. Це двоповерхова будівля часів війни. Умов для життя там немає взагалі, - розповідає Віталій. 

Як працюють?

Зі слів активіста Олександра, у схемі задіяна ціла група людей. Є навідниця Ольга, котра шукає жертв із життєвими проблемами. У неї є сайт, розповідає Олександр, де можна взяти позику. Грошей на руки вона не дає, але каже, що знає, до кого за ними можна звернутися, і скеровує на ріелтора-шахрая.

 - Є ще нотаріус. Вона виїжджає на оформлення угоди у будь-який час дня та ночі. Що цікаво, процедура підписання документів - нічна. Для того, щоб людина не бачила, що вона підписує. Вона бере у борг, а їй підсовують договір купівлі-продажу чи дарування. Перед цим її обов’язково доводять до потрібного стану - за допомогою спиртного, - розповідає Олександр.

Є ще одна потерпіла - жмеринчанка Ольга Вовченко, каже активіст УНСО. Її вони знайшли у поліції. Жінка хотіла написати заяву, але поліцейські її відіслали - не сприйняли серйозно.

Сама Ольга розповідає: позика їй була потрібна, аби розпочати свій бізнес.

 - Я взяла 20 тисяч гривень позики у банку для того, аби квіти вирощувати. А потім, щоб ці гроші повернути у банк, шукала, хто може перепозичити цю суму, - каже жінка.  

Тут в розповіді жінки з’являється ще одна особа - дружина ріелтора. Вона оформлює Ользі папірець: позику на 460 тисяч гривень. Показує Ользі всю суму - 12 тисяч доларів, з них дає тільки 2 тисячі - начебто, на розвиток бізнесу. А залишком збирається гасити банківський борг. Під заставу Ольга дає свій будинок. Угоду укладають вночі, і Ользі нишком підсовують договір дарування.

- Тобто, на сьогоднішній день я винна банку 20-18 тисяч гривень, і цій жінці близько 460 тисяч. А нещодавно погрожував мені цей ріелтор. Називає себе господарем дому та вже приводив покупців, хоча я досі там живу, - каже Ольга.

Жмеринська поліція: “Всі задоволені”

Контакти ріелтора є, але журналісту не вдалося вийти із ним на зв’язок. Начальник Жмеринського відділу поліції Сергій Кримчук так прокоментував стан справ по заяві:

 - У нас є заява Іванкова про те, що продали його квартиру. Він до нас звернувся із заявою про те, що він дав доручення на продаж квартири. Ми провели необхідний комплекс слідчо-оперативних заходів, працювали з ріелтором, пояснили йому його перспективу та можливі наслідки. Іванков так підписав угоду, що йому мають купити квартиру до кінця 2016 - початку 2017 року. В принципі, умови угоди виконувалися. Ми тільки посприяли тому, щоб ці умови були виконані набагато раніше. Сьогодні Іванкову купили квартиру. Костянтин, і його брат претензій ніяких не мають. Вони задоволені розглядом їхньої заяви. Справа ще не закрита, оскільки Іванков сьогодні проходить курс лікування від алкогольної залежності. Після завершення цього курсу він офіційно закриє це питання.

А от Віталій, брат потерпілого, каже навпаки - справа ще не завершена.  

- Я не задоволений станом справ, і планую добитися правди. Де ж це бачено: квартиру за 20 тисяч доларів обміняти на халупу за дві тисячі?

Віталій із братом збираються подавати на ріелтора позов до суду й відсудити “двушку” у центрі Жмеринки назад. Активісти вінницького осередку УНСО разом з журналістами і далі відслідковуватимуть цю ситуацію і намагатимуться зв'язатися з ріелтором. 

Адвокат: “У таких випадках факт шахрайства дуже важко доводити”

Сніжана Чубенко, адвокат - Якщо у діях особи, яку звинувачують у вчиненні злочину, є системність, і вона причетна до декількох випадків шахрайства, то всім потерпілим від її дій треба написати заяви про злочин і наполягати на порушенні кримінального провадження за статтею "Шахрайство". Якщо факти, які розповіли потерпілі, достовірні, то тут маємо усі ознаки шахрайства: введення в оману, зловживання довірою потерпілих. Також має місце підробка документів. Якщо особа, яку звинувачують у вчиненні злочину, діє не сама, то це вже організоване злочинне угрупування. Ця обставина може “потягнути” на  позбавлення волі на строк від 5 до 12 років із конфіскацією майна. У таких випадках шахрайство дуже важко доводити. В першу чергу, треба написати заяву кільком ошуканим. Звичайно, потерпілим слід було б звернутися за правовою допомогою і кваліфіковано, за допомогою адвоката захищати свої інтереси в подальшому.

Інформаційний центр УНСО