67 річниця загибелі Романа Шухевича у м. Калуш
5 березня у місті Калуші відбулося ряд заходів із вшанування 67-х роковин загибелі Головно Командувача УПА, Героя України, генерал-хорунжого Романа Шухевича. Так, біля пам’ятника Героя о. Олександр УГКЦ та о.д. Григорій Мороз УПЦ КП відправили панахиду по загиблому 67 років тому великому сину України.
Не легка доля випала українському народу з такими сусідами, які має Україна. Споконвічний ворог України – Московія веде неоголошену війну вже третій рік на нашій Богом даній землі. Багатьом і нашим землякам в цей час довелося поміняти свою мирну роботу на військову, вони покинули родини і пішли до війська, щоб зі зброєю в руках, як і колись, захищати рідну державу на Сході України. Одним із них, є фотокореспондент полку «Азов» Руслан Ганущак, автор фільму «Брат за брата», який на різних фестивалях документального кіно здобував призові місця. Розповів, що поруч з українцями боролися, як і колись в УПА , воїни інших націй. Це висвітлено у фільмі, де головними героями є грузини. Потім мала слово засновниця Фонду Досліджень Стародавніх Цивілізацій та музею Трипілля у Нью-Йорку п. Ірина Форостян. Вона згадала героя фільму «Брат за брата», який загинув на Сході України грузина Георгія: «Ми віддаємо священний борг українцям, які під час російсько-грузинської війни прийшли на допомогу грузинам з організації УНА-УНСО ».
Пані Ірина будучи фундатором медалі «Брат за Брата» і вручила цю нагороду бійцю добровольчого батальйону «Донбас» Мерабу Концелідзе. Боєць подякував за медаль, наголосивши: «Я пішов на війну тому, що тут живуть діти, тут моя кровинка. Моя дружина українка. Будучи грузином, вважаю Україну своєю землею, так як прожив більше 20-ти років в Україні». Мераб після тяжкого поранення має пройти ще лікування, після чого повертається на фронт, оскільки не може покинути своїх побратимів». Після урочистостей відбулося покладання квітів до пам’ятника,
Продовженням заходів була науково-практична конференція на тему: «Початки УПА на теренах Калуської округи ОУН», яку відкрив Степан Лесів, завідувач історико-меморіального комплексу ім. С. Бандери у с. Старий Угринів. Він, зокрема, наголосив, що родзинкою цієї конференції є те, що матеріали, які озвучуються та представляються на даний момент в історичній науці є недосліджені, або мало дослідженні і мають багато викривлень. Тому завданням конференції є виправлення цих історичних неоковирностей, оскільки на сьогоднішній день незаслужено іменують героями одних людей, а інших просто забули. А вони поклали найдорожче, своє життя на вівтар боротьби задля здобуття незалежності України. На конференції були представлені найновіші дослідження щодо діяльності відділів УПА ТВ 23 «Маґура», ВО 4 «Говерля», а також про керівний склад та діяльність структурних ланок теренової мережі підпілля ОУН.
Учасники конференції заслухали доповідачів з їхніми цікавими виступами. Науковий співробітник історико-меморіального музею С. Бандери Любов Іванюк представила відомості про організацію та створення військових референту ОУН в межах дії Станіславівського обласного проводу ОУН в 1942 – 1944рр. Провідний науковий співробітник Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери Петро Ганцюк доповів у виступі про збірник «Курінь УПА «Промінь»: історія формування та бойовий шлях», яка має вийти в світ у найближчому часі. Завідувач історико-меморіального музею ім. С. Бандери Степан Лесів доповів про керівний склад Калуського районного проводу ОУН в 1944 -1945 рр.
Наприкінці конференції голова районної ради Михайло Срібняк подякував від себе та депутатів районної ради історикам за таку кропітку працю на науково-дослідницькій ниві, наголосивши, що ще недавно мільйони наших людей вважали нашого північно-східного сусіда братом, а тепер побачили, хто він такий є. Оскільки на конференції зібралося багато викладачів історії шкіл, потрібно власну правдиву історію передавати дітям, і не просто передавати, а їм розповідати, що написали наші науковці. Наше основне завдання – наголосив доповідач, отим молодим людям дохідливо розповідати, щоб ми виховали належне майбутнє покоління. Від влади будуть робити все що від них залежить, тим людям які віддали життя за волю і Незалежність України будуть встановити пам’ятники.
Заступник міського голови Любов Максимович від імені міського голови Ігоря Матвійчука висловила щиру подяку організаторам науково-практичної конференції, доповідачам, дослідникам. Вона наголосила, що міською владою підтримується видання книг літераторів, істориків-дослідників, у Калуші діє програма з підтримки книговидання.
Голова Івано-Франківської обласної ОУН Микола Сулятицький висловив подяку за прекрасну конференцію, чудові доповіді, за те, що на Калущині багато робиться у царині дослідженні і збереженні правдивої історії. А ще повідомив присутніх про те, що в м. Івано-Франківську постає ідея спорудження пам’ятника Р. Шухевичу і звернувся до конференції за підтримкою стосовно реалізації цієї справи. «В нашому обласному центрі є монументи С.Бандері, Є.Коновальцю і найближчим часом планується відкриття пам’ятника А. Мельнику. Це є безпрецедентний приклад демонстрації справжнього порозуміння і відновлення історичної справедливості» - відзначив промовець. Так само крайовий очільник націоналістів наголосив, що наш обласний центр, як і весь край загалом, є прикладом реальної консолідації націоналістичних сил з подальшою перспективою об’єднання націоналістичних сил в одну потужну націоналістичну організацію.
Станичний братства ОУН-УПА Калущини Степан Петраш відзначив, що йому доводиться працювати із шкільною молоддю, студентською молоддю і ці матеріали конференції є безцінні, вони дуже потрібні цим молодому поколінню. Бо молодь орієнтується на особистості, їм потрібен приклад, а щоб вести роботу із виховання патріотичної української молоді – потрібні Герої. А у нас вони є, наш герой Шухевич.
Голова Калуської міської та районної організації КУН Олег Кушлик висловив щиру подяку організаторам та доповідачам, дослідникам, історикам конференції від Конгресу українських націоналістів за велику працю, яку вони творять. Потім станичний братства ОУН-УПА С. Петраш нагородив почесною відзнакою «Захиснику України від московської агресії» калушанина, громасько-політичного діяча, учасника бойових дій на Сході України (АТО), який був добровольцем у 131 ОРБ ЗСУ (курінь УНА-УНСО), голову ІФ ОО ПП «УНА-УНСО» Романа Короля. Ця відзнака була заснована братством ОУН-УПА минулого року і перші відзнаки отримали наші земляки на Покрову.
Юрій Гудчак
У Калуші відзначили 67-у річницю загибелі Головнокомандувача УПА Романа Шухевича.
Науково-практична конференція «Початки УПА на теренах Калуської округи ОУН»
Інфоцентр УНСО
- 4412 переглядів