Незалежна Україна у фотографіях. Частина 1

Незалежна Україна у фотографіях. Частина 1

Вівторок, 25 серпня 2015, 15:15
Джерело: телеканал 112 
   
  24 серпня Україна відзначає 24-у річницю незалежності. У День незалежності прийнято згадувати переломні моменти історії, здобутки і втрати, підводити підсумки чергового року. Ми ж пропонуємо згадати роки незалежності у фотографіях. Рік за роком – від політичних діячів до важливих історичних подій – ми згадуємо ці 24 нелегких років.
 
1991
У 1991 році широко розповсюджувалися листівки з агітацією проти нового Союзного договору. В них наводилися дані щодо виробництва в Україні найважливіших енергоносіїв на душу населення.
Другий і перший прем'єр-міністри незалежної України - Леонід Кучма та Вітольд Фокін.
Серед гучних заходів уряду Фокіна було введення в кінці 1990 року "Картки споживача з купонами".
 2 жовтня 1990 року на площі Жовтневої Революції, відомої в майбутньому як Майдан Незалежності, ні з того ні з сього з'явилося 49 наметів. Студенти вимагали від Верховної Ради УРСР відставки тодішнього радміну Віталія Масола, проведення нових виборів, націоналізації майна КПРС та комсомолу, відмови від підписання Союзного договору, повернення українських солдатів в Україну.
 По СРСР прокотилася парад суверенітетів: відповідні декларації прийняли всі, включаючи РРФСР (навіть раніше України). І тоді Михайло Сергійович ухопився за ідею "нового союзного договору", запропоновану ще Сахаровим. Згідно їй, республіки повинні були наново на нових принципах створити новий СРСР. Ось цієї ідеї і був присвячений референдум 17 березня.
Верховна Рада УРСР. Останнє скликання
 1 серпня 1991 року вперше в історії на українську землю " вступила нога президента Сполучених Штатів. Прольотом з Москви геть Джордж Буш-старший залетів до Києва зустрітися з головою Верховної Ради Кравчуком і виступити в парламенті.
 Ранок 19 серпня 1991 року зустрів жителів УРСР музикою "Лебединого озера" та повідомленням про ГКЧП. Крім кількох присвячених ніхто не знав, що до цього часу Горбачов був фактично взятий під домашній арешт, а в Києві "уповноважені" особи вели серйозні розмови з першими особами республіки та керівниками силових структур.
 Коли вже стало очевидно, що Союзної влади просто більше не існує, 24 серпня депутати Верховної Ради зібралися на позачергове засідання, де прийняли Акт про незалежність України.
Вулиця вітає рішення парламенту
25 серпня 1991 р. Верховна Рада прийняла постанову про тимчасове припинення діяльності КПУ.
 26 серпня Київська міськрада ухвалила постанову про демонтаж пам'ятника Великої Жовтневої революції на однойменній площі, нині — Майдан Незалежності.
1 грудня 1991 року Україна обирала свого першого Президента Леоніда Кравчука.
1 грудня 1991 року Україна обирала свого першого Президента Леоніда Кравчука.
 Президентські вибори В Україні вирішили поєднати з новим референдумом – і на цей раз питання звучав просто: "чи Підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?".
 Президентські вибори В Україні вирішили поєднати з новим референдумом – і на цей раз питання звучав просто: "чи Підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?".
 Через тиждень після того, як українці проголосували за незалежність, 7 грудня президент Росії Єльцин, Кравчук і голова Верховної Ради Білорусії Шушкевич зустрілися в мисливській садибі білоруського керівництва Віскулі в Біловезькій пущі. Формально Радянський Союз вони не розпускали – його смерть була констатована лише в преамбулі до прийнятого документа.
 
1992 рік
2 січня 1992 року в Україні було скасовано державний контроль за цінами.
2 січня 1992 року в Україні було скасовано державний контроль за цінами.
Черги біля магазинів французької косметики у Києві по вулиці Карла Маркса (нині вулиця Городецького)
10 січня в обіг була введена нова грошова одиниця: т. зв. "купоно-карбованець".
 Вже до кінця 1991 року всім розсудливим людям стало ясно, що їх вклади в Ощадбанк наказали довго жити. Індекс споживчих цін становив 390% - за межею гіперінфляції. А за таких обставин не могло бути і мови про нормальне функціонування банківської системи. Ті, хто збагнув, куди дме вітер свободи, оперативно вилучили свої кровні з книжок, закрили страховки і пустили гроші на придбання предметів тривалого користування. Для решти ж до кінця 1992 року заощадження перетворилися в невідчутні величини.
 Ринок (точніше – базар) став всенародним засобом виживання. А його першим символом стала величезна сумка, прикріплена до візка з коліщатками. У народі це дотепне пристосування прозвали "кравчучка".
Другий прем'єр-міністр України Леонід Кучма
 
1993
 1993 рік був найважчим періодом в історії незалежної України. Економіка летіла в прірву. Інфляція досягла рекордних відміток. Люди зубожіють стахановськими темпами. Першими на вулицю вийшли шахтарі. Страйки в Донбасі в червні 1993 року. Вони стали наймасштабнішими народними виступами за весь час незалежності України аж до помаранчевої революції 2004 року. В них брали участь не тільки шахтарі, але тисячі працівників інших галузей. При цьому вперше були висунуті на перший план не економічні, а політичні вимоги — відновити відносини з Росією, дати Донбасу широку автономію і відправити президента Кравчука у відставку.
Страйк шахтарів у Донецьку
 
 Крах української промисловості і став причиною гіперінфляції — уряду не з кого стало збирати податки (приватники-комерсанти тоді воліли взагалі ніяких податків не платити), і єдиним джерелом поповнення скарбниці став друкарський верстат. Ціни зростали кожен день.
 У 1993 році народ вперше почув про приватизаційні ваучери, отримавши які в "Ощадбанку", кожен міг стати власником однієї пятидесятидвухмільонної частини всенародного надбання. У грошах це "надбання" уряд оцінило в астрономічну суму — понад 520 трильйонів карбованців, тобто один ваучер коштував у 1993 році 10 млн. 50 тисяч крб. На жаль, вже до кінця року ці гроші перетворилися в ніщо з-за стократної інфляції.
 На тлі економічної кризи по всій країні виникає безліч релігійних і "просвітницьких організацій, які притягують, як магніт, зневірених людей. Найвідомішою стала тоталітарна секта "Велике Біле Братство ЮСМАЛОС", зареєстрована в 1991 році Мін'юстом як "Центр душі "Атма".
 10 січня 1994 року Україна відмовилася від ядерної зброї. Ця подія була очікуваною. Великі держави домовилися, що весь ядерний арсенал колишнього СРСР перейде під контроль Росії. Головна проблема — нам так і не дали чітких гарантій безпеки. "Будапештський меморандум" на саміті ОБСЄ 1994 року про гарантії безпеки Україні з боку "ядерного клубу" виявився порожнім папірцем.
Урочисте покладання квітів до пам'ятника Тарасу Шевченку на честь 3-ї річниці незалежності України. 24 серпня 1994 року
 У 1994 році Леонід Кучма виграв другий тур виборів і став другим президентом незалежної України.
 Основою зовнішньої політики Леоніда Даниловича стала знаменита "багатовекторність". Причому в перші роки його правління крен був явно в сторону Заходу.
 Президент Леонід Кучма намагався зблизитися з Заходом. На фото зустріч з президентом США Біллом Клінтоном.
 Нинішні рок-ветерани групи "Океан Ельзи" вийшли з "Клану тиші" — саме так називалася група, на початку 1990-х створена четвіркою львівських студентів. Працював в групі тоді ще не Святослав Вакарчук, без якого зараз "Океан" складно уявити. Але в 1994 році музиканти "Клану" на вечірці познайомилися з 19-річним студентом-фізиком Святославом Вакарчуком, який зіграв там на роялі, так і запросили його в групу. Так з'явився "Океан Ельзи".
На зимовій Олімпіаді 1994 р. першою олімпійською чемпіонкою незалежної України стала Оксана Баюл.
 31 липня Сергій Бубка встановив свій останній рекорд світу в стрибках з жердиною. В італійському Сестрієрі Бубка стрибнув на 6,14 м.
 8 листопада в основному складі "Динамо" в матчі з "Шахтарем" (3:1) дебютує 18-річний Андрій Шевченко — майбутній володар "Золотого м'яча" і переможець Ліги чемпіонів.
 
1995 рік
 Святкування 4-ї річниці незалежності України на Майдані Незалежності. Концертна програма "Україно, ми твої сини". 24 серпня 1995 року.
 Євген Марчук Олег Сосковець парафують "Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією".
 Похорон патріарха Володимира біля стін Софії закінчилися кривавим побоїщем між міліцією і активістами УНА-УНСО.
Вибух на стадіоні "Шахтар" забрав життя Ахатя Брагіна
 
1996 рік
 До середини 1996 року була досягнута стабілізація курсу купоно-карбованця до іноземних валют. Крім того, призупинився спад виробництва. І тоді влада вирішила, що настав вдалий момент для введення стабільної національної валюти — гривні, перші зразки якої виготовили в Канаді ще у 1992 році.
 28 червня 1996 року Україна отримала Конституцію. Конституцію приймали в авральному режимі — з 10 ранку 27 червня до 6 ранку 28 червня. Цьому передувала боротьба за владу між спікером Олександром Морозом і президентом Леонідом Кучмою.
 28 червня 1996 року Україна отримала Конституцію. Конституцію приймали в авральному режимі — з 10 ранку 27 червня до 6 ранку 28 червня. Цьому передувала боротьба за владу між спікером Олександром Морозом і президентом Леонідом Кучмою.
 
Перша редакція Конституції
 Літні Олімпійські ігри в Атланті були першими для незалежної української команди. І найуспішнішими в її історії. Збірна України посіла дев'яте місце в загальнокомандному заліку — 23 медалі (9 золотих, 2 срібні і 12 бронзових). Саме в Атланті весь світ вперше почув про боксера Володимира Кличка.
 Героїнею Ігор сміливо можна назвати Лілію Подкопаєву. Українська гімнастка завоювала дві золоті медалі в абсолютній першості та вільних вправах, а також виграла "срібло" у вправах на колоді.
 16 квітня затримали найкривавішого маніяка України – Анатолія Онопрієнка, який у 1989-1996 роках вбив 52 людини.
 
1997 рік
В травні 1997 року Україна і Росія підписали Великий договір про дружбу і співробітництво.
 Під кінець 1997 року в Україні з'явився перший "незалежный" космонавт — ним став 46-річний полковник ВПС Леонід Каденюк, уродженець Буковини.
 5 листопада на "Камп Ноу" київське "Динамо" завдало найбільшої домашньої поразки каталонцям за всю історію їх виступів в єврокубках.
 В житті простих українців у цей час з'явилося нове захоплення – на екрани вийшов перший вітчизняний серіал "Роксолана".
 
1998 рік
 29 березня 1998 року відбулися вибори до Верховної Ради — перші в історії країни, коли частина депутатів (половина) обиралася за партійними списками з прохідним бар'єром 4%. Інша половина депутатів, як і раніше, обирається за мажоритарними округами.
У ніч з 6 на 7 листопада, в Закарпатті прийшла біда — найбільш руйнівна повінь минулого століття.
 22 квітня 1998 року Україну потряс оин з найзухваліших злочинів — у під'їзді будинку на елітному Печерську в Києві був убитий голова біржового комітету Української міжбанківської валютної біржі, впливовий фінансист і політик Вадим Гетьман.
 
1999 рік
 Валютний криза призвела до того, що Нацбанк відпустив віжки і гривня почала девальвувати через рік вона просіла з 3,5 грн. за долар до майже 5 грн.
 25 березня загинув відомий політик, лідер Руху і один з реальних кандидатів у президенти України В'ячеслав Чорновіл.
 У 1999 році в Україні гримів скандал за участю екс-прем'єра Павла Лазаренка. Проти нього було відкрито 5 кримінальних справ, а Верховна Рада дозволила його заарештувати. Однак сам Лазаренко вже був у США. Його затримали в аеропорту Нью-Йорка за порушення візового режиму. Він тут же оголосив, що просить політичного притулку в Штатах. Однак суд відправив його за грати до 2012 року.
 Київське "Динамо" навесні 1999 року дійшла до півфіналу Ліги чемпіонів, програвши в кроці від фіналу мюнхенської "Баварії". Це найкращий виступ українського клубу в цьому турнірі.
 Треті вибори Президента України відбулися у 1999 році (31 жовтня — перший тур і 14 листопада — другий тур). У другому турі переміг діючий президент Леонід Кучма, який випередив комуніста Петра Симоненка.
 У грудні 1999 року прем'єр-міністром України призначено Віктор Ющенко, тодішній голова Національного банку України, який мав репутацію реформатора. За роки його прем'єрства в економічному житті країни відбулися важливі зрушення і почалося економічне зростання.
 
2000 рік
У березні Кабмін прийняв постанову про припинення експлуатації Чорнобильської АЕС.
 20 серед білого дня в житловий будинок в центрі міста Бровари, поряд з Києвом, влучила тактична ракета "Точка-У" класу "Земля — Земля".
 16 вересня 2000 року зник опозиційно налаштований журналіст Георгій Гонгадзе. Згодом його тіло знайдуть у Таращанському лісі під Києвом. Тінь убивства впала на тодішнє керівництво країни на чолі з Леонідом Кучмою.
 28 листопада 2000 року, через два місяці після зникнення Гонгадзе, Олександр Мороз заявив, що він володіє таємними записами розмов президента Кучми та високопоставлених урядових чиновників, які проливають світло на вбивство Гонгадзе. За словами Мороза, в бесідах, записаних співробітником Служби охорони президента Миколою Мельниченком, беруть участь Кучма та його найближчі помічники — Глава Адміністрації Президента Володимир Литвин, міністр внутрішніх справ Юрій Кравченко та керівник СБУ Деркач, які обговорюють діяльність Гонгадзе і вирішують, як з ним бути. Ці плівки Мельниченка призвели до гучного касетного скандалу. Сам Мельниченко змушений був виїхати в США.
 З 15 грудня 2000 року в Києві починаються акції протесту з нагоди 3 місяців з дня зникнення Гонгадзе, які 19 грудня переростають в акцію "Україна без Кучми". Серед очільників акції — Юрій Луценко, Володимир Чемерис, Михайло Свистович. До акції приєдналася також партія "Батьківщина", очолювана Юлією Тимошенко, на бік опозиції стає українська діаспора.
 
2001 рік
 Відставка 19 січня віце-прем'єр-міністра з питань паливно-енергетичного комлексу поклала початок низці відставок в уряді України у 2001 році. Президент України Леонід Кучма своїм указом звільняє віце-прем'єра Юлію Тимошенко з посади у зв'язку з притягненням її до кримінальної відповідальності. Тимошенко звинувачується в контрабанді валюти, дачі хабара, приховування валютної виручки та підробці документів.
 13 лютого влада заарештовує екс-віце-прем'єра Юлію Тимошенко у зв'язку з висунутими раніше звинуваченнями.
 13 лютого влада заарештовує екс-віце-прем'єра Юлію Тимошенко у зв'язку з висунутими раніше звинуваченнями.
 9 березня 2001 року під час пікетування Адміністрації Президента учасниками акції "Україна без Кучми" з вимогами відставки Леоніда Кучми і силових міністрів відбулися серйозні сутички з міліцією, в результаті яких постраждало кілька десятків людей.
 26 квітня український парламент відправляє у відставку прем'єр-міністра Віктора Ющенка. У постанові про недовіру його кабінету говориться, що "діяльність уряду не призвела до позитивних зрушень в економіці", зокрема, зазначається інфляція, падіння економічних показників, зростання рівня бідності. Виступаючи з трибуни в день відставки, Ющенко закінчує свою промову словами: "Я йду, щоб повернутися".
23-27 червня в Україні з візитом перебуває Глава Римської Католицької Церкви Папа Іоанн Павло II.
 4 жовтня ракета українських ППО, запущена під час навчань з мису Опук, випадково збиває російський літак Ту-154 авіакомпанії "Сибір", що здійснював рейс із Тель-Авіва до Новосибірська. На борту літака перебували 78 осіб – громадяни Росії та Ізраїлю. Всі вони загинули.
 
2002 рік
 Вибори в березні 2002 року проходили за змішаною виборчою системою. За підсумками голосування чотиривідсотковий бар'єр подолали: блок Віктора Ющенка "Наша Україна" (23,55 %), Комуністична партія України (20,01 %), Блок "За єдину Україну!" (11 , 79 %), Блок Юлії Тимошенко (7,25 %), Соціалістична партія України (6,87 %), Соціал-демократична партія України (об'єднана) 6,27 %. Вперше в історії незалежної України Комуністична партія поступилася перше місце у виборчих перегонах.
А Віктор Ющенко після відставки з Кабміну знову відчув себе переможцем.
 27 липня сталася страшна трагедія — на військовому аеродромі Скнилів у Львові на глядачів святкового авіашоу впав винищувач Су-27, вбивши 77 осіб, серед них 28 дітей.
13 травня 2002 року від нас пішов великий футбольний тренер Валерій Лобановський.
 Руслан Пономарьов з Краматорська Донецької області став наймолодшим в історії чемпіоном світу з шахів - у 18 років.
 Колишній губернатор Донецької області Віктор Янукович, у грудні 2002 року за поданням президента і з згоди парламенту прийняв керівництво урядом.
У 2003 році до Іраку вирушили українські миротворці.
Віталій Кличко зустрічався з чемпіоном WBA британцем Ленноксом Льюїсом.
Олег Блохін, який 12 років тренував грецькі клуби, повернувся і очолив збірну України з футболу.
 2003 рік, проголошений Леонідом Кучмою і Володимиром Путіним Роком Росії в Україні, в останньому кварталі раптово набув буквального значення, локалізувавшись у районі Криму. В кінці вересня Росія без попередження України почала будівництво дамби від російського Таманського півострова до українського острова Коса Тузла в Керченській протоці між Чорним і Азовським морями, відповідаючи глухим мовчанням на офіційні ноти стривоженого українського МЗС. Будівництво дамби розбрату" було припинено 23 жовтня за 102 метри від держкордону України за домовленістю президентів України і Росії.
 
2004 рік
 У травні 2004-го пісня "Дикі танці" Руслани приносить їй перше місце на "Євробаченні". Трохи пізніше вона отримує World Music Awards з рук Віталія Кличка. Леонід Кучма присвоїв їй звання народної артистки України.
 Восени сталася подія, яка надовго наклала відбиток на українське політичне життя. 8 вересня Віктор Ющенко повечеряв в компанії з генералами СБУ Ігорем Смєшком та Володимиром Сацюком. До ранку він нібито відчув нездужання, і 10 вересня терміново виїхав в австрійську клініку Rudolfinerhaus". 15 вересня керівник його виборчого штабу Олександр Зінченко заявив про умисне отруєння кандидата в президенти Віктора Ющенка.
 21 листопада в Україні пройшов другий тур виборів президента України. Кандидатів було двоє - чинний прем'єр Віктор Янукович і опозиціонер Віктор Ющенко. Численні спостерігачі (від опозиції і зарубіжні) заявили, що голосування відбулося з масовими порушеннями законодавства.
 Обурені такою ситуацією виборці відгукнулися на заклик опозиційного кандидата захистити свій вибір і вже ввечері 21 листопада зібралися на мітинг на центральній площі Києва — Майдані Незалежності. З наступного дня мітинг переріс у масову мирну акцію протесту, яка тривала до 8 грудня 2004 р. і отримала назву "Помаранчева революція".
 Так почалася помаранчева революція (за кольором символіки опозиційного кандидата), головні дії якої розгортали на київській площі Незалежності - у пікові дні і годинник на ній збиралося до 100 тисяч чоловік. Президент Кучма не наважився застосувати силу проти прихильників опозиції.
 Головними дійовими особами Майдану були Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко. Тоді вони ще були друзями.
Тоді ще Микола Азаров був прихильником Ющенка і навіть приходив на Майдан.
 8 грудня 2004 року Верховна Рада зробила Україну країною з парламентсько-президентською формою правління.
Далі буде...
 
Джерело: телеканал 112