Похорон Патріарха Володимира у спогадах Філарета

Похорон Патріарха Володимира у спогадах Філарета

П'ятниця, 26 серпня 2016, 11:00

Фото УНІАН– Це була завчасно підготовлена провокація, мета якої – покінчити з молодим Київським патріархатом, – розповідає про події 18 липня 1995 року Святійший Патріарх Філарет. – Логіка була така: поховати Патріарха Володимира необхідно на світському кладовищі як світську людину і тим самим викреслити його з історії. А разом із ним – і всю нашу Церкву. Це планували десь у темних закутках вищих ешелонів влади. Упевнений, не без допомоги з-за кордону. Всю правду дізнаються тільки наші нащадки.

За три роки до цього серед прихильників православ'я стався розкол. Частина ієрархів воліла залишитися під контролем Москви – як автономна Українська православна церква. Інші утворили УПЦ Київського патріархату. Восени 1993-го її головою обрали Володимира – в миру Василь Романюк.

14 липня 1995 року патріарха знайшли мертвим на лавці в київському Ботанічному саду. Офіційна версія смерті – інфаркт. Через чотири дні його відспівали у Володимирському соборі столиці. Мали офіційний дозвіл на поховання на Байковому цвинтарі. Але процесія – кілька тисяч осіб, зокрема члени радикальної організації УНСО – рушила в напрямку собору Святої Софії.

Підступи до храму оточила міліція. УНСОвці прорвали кордон. Але ворота на територію храму були зачинені. Чекали кілька годин. Народні депутати намагалися додзвонитися до президента Леоніда Кучми, щоб отримати дозвіл на поховання біля Софії. Коли почало сутеніти, вирішили копати могилу перед брамою. Щойно труну опустили в землю, на людей накинулися бійці спецпідрозділу "Беркут" і внутрішніх військ.

– Лицарі київського ОМОНу гумовими палицями били старших людей, священиків, що молились, – описує журналіст Георгій Бурсов. – Ногами ламали ребра, кованими черевиками били в обличчя лежачих. Мордоворотів у броні та камуфляжі, які вчинили тяжкі тілесні ушкодження, порвали національний прапор України, так і не покарали.

Близько 20 осіб потрапили до лікарні. УНСО повідомляє, що від побоїв помер один її боєць. Леонід Кучма в цей час перебував у Білорусі. Коли повернувся, заявив: не знав про конфлікт. Прокуратура порушила кримінальну справу. Закрила її менш як за рік – через відсутність у діях "Беркуту" складу злочину. Могила Патріарха Володимира розташована біля воріт Софійського собору дотепер.

Інформаційний центр УНСО