Політолог про Донбас, місцеві вибори, УНА-УНСО і феодалізацію України

Політолог про Донбас, місцеві вибори, УНА-УНСО і феодалізацію України

П'ятниця, 28 серпня 2015, 12:30

Ефективність мінського формату переговорів щодо ситуації в Донбасі викликає все більше сумнівів, децентралізація України може провалитися, а у місцевих виборах братиме участь партія УНА-УНСО. Докладніше про це в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів політолог Руслан Бортник.

Після зустрічі Петра Порошенка з європейськими лідерами в Берліні експерти знову заговорили про відсутність прогресу в мінському форматі переговорів щодо ситуації на Донбасі.

Тим часом до парламенту внесено проект змін до Конституції в частині децентралізації. Профільний комітет ВР схвалив даний законопроект, а ось Львівська міськрада закликала депутатів його не підтримувати.

Цікава новина прийшла з фронту підготовки до місцевих виборів. У них візьме участь УНА-УНСО, зареєстрована Мін'юстом як політична партія. Як повідомляється на сайті УНА-УНСО, ця організація була зареєстрована як партія 20 серпня.

Ці та інші події в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

Наскільки доцільно подальше ведення переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі в мінському форматі?

— Я думаю, що всі сторони, в тому числі і президент, усвідомили те, що мінський формат на сьогодні себе вичерпав. Переговори триватимуть, безумовно, їх формат може змінюватися. До них треба залучати США, більше країн-буферів, наших західних сусідів. При цьому ми можемо що завгодно планувати, але військові та політичні події можуть ці плани істотно коректувати.

Чому мінський формат переговорів виявився нежиттєздатним?

— Мінські угоди припускали, що мав бути припинений вогонь ще до 15 лютого. Це не спрацювало. Цей пункт не виконаний до кінця досі. Я думаю, що просто це гра в миротворчість. Кожна зі сторін зараз намагається довести, що вона - найщиріший прихильник Мінських угод, що саме вона найбільше наполягає на припиненні вогню. При цьому зрозуміло, що ніхто не буде повністю припиняти вогонь, таким чином дозволяючи диверсійно-розвідувальним групам проникати на свою терріторію. При  цьому часто говорять про горезвісну третю сторону. Я впевнений, що цієї третьою стороною іноді виступають і українські військові, і представники так званих республік, під замовлення підігріваючі ситуацію в тому чи іншому регіоні. Є досить багато зовнішніх сил, мілітаристських кіл, які зацікавлені у продовженні військової фази конфлікту.

Добровольчі батальйони знову піднімають тему розслідування подій у Іловайську. Це дійсно необхідно?

— Очевидно, що тема піднімається напередодні виборів для того, щоб атакувати людей, які причетні до Иловайської трагедії і знаходяться в політиці - насамперед президента, який є верховним головнокомандувачем. У темі розібратися вкрай складно, в ній не розібралася навіть парламентська комісія. Ми можемо тільки констатувати факт військової поразки. Військові боялися брати на себе відповідальність щодо відведення військ, щодо виведення з котла, який створювався на їхніх очах. Боялися покарання з Києва, боялися опинитися крайніми при прийнятті таких рішень.

У ВР внесено проект змін до Конституції в частині децентралізації. Наскільки він корисний?

— Я вважаю його проектом централізації і феодалізації. Його можна порівняти з реформою Олександра Другого, коли все місцеве самоврядування управлялося воєводами і губернаторами. Найбільша проблема в тому, що навіть у тому тексті змін, які нам запропонували, більше 15 норм відсилань. Наприклад, повноваження префектів, місцевих органів самоврядування, процедури прийняття рішень, регулюються окремими законами. А цих законів немає, суспільству цих законів не показали. Вони ще готуються. І нам на сьогодні пропонують прийняти кота в мішку. А ми знаємо, що часто диявол криється в деталях. Парламент намагаються обдурити.

Чи приймуть цей законопроект?

— Приймуть. Депутати думають, що вийде так: ми відкладемо, потім завалимо, відкладемо, потім завалимо. Але рано чи пізно настане день «Ч», коли потрібно буде голосувати у 300 голосів і висловити свою позицію. Я поки що не вірю, що вони знайдуться у парламенту. І для того щоб вони знайшлися в парламенті, президенту доведеться дуже серйозно ділиться своїми повноваженнями.

УНА-УНСО, зареєстрована Мін'юстом як політична партія, візьме участь у місцевих виборах у жовтні поточного року. Як довго ми ще будемо чути про появу нових партій?

— Уже пройшов день відсікання партій, які можуть брати участь у виборах. 27 серпня - це крайній термін, до якого повинна була бути зареєстрована партія для того, щоб взяти участь у виборах. З цим і пов'язано повідомлення по УНА-УНСО. Це одна з найстаріших правих політичних сил, хоча останнім часом вона блокувалася «Правим Сектором».

«Правий сектор» не збирається йти на місцеві вибори?

— ПС не піде, але багато його членів підуть у складі інших політичних партій, включаючи, можливо, і УНА-УНСО. Я знаю, що ПС працює і з партією УКРОП досить ефективно, і багатьма іншими політсилами. Місцеві вибори не цікаві для них, для непарламентської політичної партії, тому що в них можна тільки загрязнуть. Я думаю, амбіції Дмитра Яроша набагато серйозніші.

Інформаційний центр УНСО за матеріалами Голос Столиці