Сергій Чумак: "Переможемо, буде Україна, а значить хороше життя і добробут"

Сергій Чумак: "Переможемо, буде Україна, а значить хороше життя і добробут"

Вівторок, 30 серпня 2016, 13:30

На Вінниччині залишилося досить мало політиків, які протягом останньої чверті століття не змінювали своїх поглядів. Якщо на початку 1990-х сьогоднішній лідер Крайової організації УНА-УНСО Сергій Чумак дотримувався радикальних методів, тому і зі зброєю єпархіальне управління захоплював, то тепер він переважно намагається обирати найоптимальніші шляхи. Хоча і не менш войовничі... про це йдеться в інтерв'ю Сергія Чумака вінницькому інтернет-виданню "Реал".

- Сергію Вікторовичу, як вінниччани 25 років тому сприйняли набуття Україною Незалежності?

- Якщо згадати ті події, то після спроби перевороту ДКНС незалежність України «впала з неба». На той момент комуністична еліта УРСР просто для самозбереження і для перспектив власного збагачення прийняла рішення про державний суверенітет.

Що стосується звичайних громадян, то дуже-дуже незначний відсоток населення, перш за все, я говорю про тих, хто боровся за незалежність, новину сприйняли позитивно. Для них це було логічним завершенням багатовікової боротьби українського народу. Але понад 90% населення не зрозуміли, для чого їм потрібна незалежність, і завжди розглядали її як варіант більше заробляти, більше красти і поліпшити свій добробут. Тобто, переважали споживчі інтереси.

Може пафосно, але хочу нагадати, що незалежність - це найбільше досягнення корінного народу. Це інструмент реалізації не стільки споживацького ставлення до життя, скільки духовного і культурного розвитку. Мені здається, що на сьогоднішній день, не дивлячись на Революцію Гідності і війну на сході, велика частина населення ще не розуміє ціни незалежності.

- У тому числі і в Вінниці?

- Звичайно. У центрі України нижче відсоток, ніж на Донбасі, а й у нас 20-25% людей не мислять такими категоріями, як власна держава.

- Чому праві рухи, що на всеукраїнському рівні, що на місцевому, завжди розрізнені?

- Щоб відповісти, спочатку потрібно пояснити, що ми розуміємо під «правими силами». Вони чомусь завжди асоціюються з якимись радикальними і націоналістичними рухами, проводяться аналогії з ОУН або революційними молодіжними групами. Насправді все повинно бути трохи не так ... Неправильно по радикальних діях судити про те, права це сила чи ліва.

Якщо ми говоримо про УНА-УНСО, то ця політична сила з моменту свого заснування сповідувала консервативні погляди щодо державності. По суті, це ідеологія середнього класу. Що стосується інших політсил, які називають себе правими, то переважно ці «революційні групи» сповідують більшою мірою соціалістичні, а значить, ліві ідеї. Хоча багато громадян всі партії націоналістичного спрямування називають правими, але я вважаю це в корені невірним трактуванням. Якщо переважає соціалістична ідеологія, то це ліва політична сила ...

Крім того, місцеві партійні осередки керуються з «центру» в Києві, де зосереджена політична кон'юнктура. Тому сьогодні такі партії підтримують одного «великого» політика або олігарха, завтра - іншого. На регіональному рівні доводиться реалізовувати вказівки зі столиці, навіть якщо вони не знаходять підтримки в місцевому середовищі.

Хочете приклад? Деякі праві сили борються проти Київського патріархату. Мені це не зрозуміти ... Виникає питання, а чиї це праві сили - українські чи сусідньої держави? З такими людьми нам складно знайти спільну мову.

- У державах ЄС такі ультраправі партії, як угорський «Йоббік» або французький «Національний фронт», підтримують багато ініціатив Росії. Ці сили націоналістичного спрямування будь-яким чином пов'язані з подібними українськими партіями?

- Свого часу партія «Свобода», яка вважається націоналістичною, і яку вважають правою, хоча за своєю суттю вона дотримується лівих поглядів, не приховувала дружбу з французьким НФ, яку очолює депутат Європарламенту Марін Ле Пен, і іншими правими Європи. Сьогодні ми бачимо, що ці європейські партії лобіюють інтереси Москви і, мабуть, в тому числі фінансово підтримуються російським бюджетом. Про це пишуть десятки авторитетних видань. Для чого в Кремлі дружать з націоналістами? Думаю, для розхитування ситуації в Євросоюзі. Контактують українські партії з проросійськими однодумцями зараз, я не знаю.

- У лютому 2014-го року напередодні штурму і захоплення Вінницької ОДА Ви оголосили про створення «Вінницькій народної ради». В той же день ввечері Ви зникли, і наступними подіями керували інші люди. Хто тоді ініціював викрадення і навіщо?

- Перш за все, хочу пояснити мету створення «Вінницькій народної ради». Узурпована родиною Януковича влада тоталітарними методами боролася з народом. Як буде розвиватися ситуація на Майдані, 18 січня ніхто не знав, але ми були готові переходити в активний опір режиму Януковича, аж до збройного повстання. Але щоб його організувати, був необхідний орган для координації і відповідальності за будь-які кроки.

Фактично ми проголосили тоді орган, альтернативний владі, що існувала при Януковичі. Допускаю, що в певній мірі це виглядало як сепаратизм. Але при владі був режим, ворожий Україні.

Активні революційно налаштовані люди склали кістяк «Вінницькій народної ради», і під егідою цього органу повинен був відбуватися штурм ОДА. Але режим і їх маріонетки в області нас «переграли» ... Спочатку вдалося усунути мене, потім інших, а потім оголосити про свою «народну раду», яка складалася з тих же депутатів, які раніше підтримували багато рішень «тієї» влади.

Відбулася підміна понять, тому все закінчилося тим, що через тиждень ОДА звільнили, і за чутками не безкоштовно. Так звані тодішні опозиціонери отримали від «тієї» влади певні преференції за організацію звільнення будівлі. Вони разом суворо дотримувалися якомусь сценарієм.

Не хочу називати прізвищ, але знаю, що деякі опозиційні депутати консультувалися з Іваном Мовчаном, який тоді очолював ОДА. Нібито для того, щоб не допустити кровопролиття вони розробили якийсь план. Суть його полягала в тому, щоб спочатку будівлю ОДА було захоплено, а потім віддано назад. Тобто, ще до захоплення вони думали про те, як правильно обдурити молодь, яка з патріотичних почуттів пішла на штурм. В результаті деяких взяли під контроль, на когось натиснули, а когось і підкупили.

У «Вінницької народної ради» були абсолютно інші плани. Крім захоплення ОДА, ми підготували конкретні меседжі, розпорядження-універсали, щоб можна було підняти народ і показати альтернативу тодішній владі. Ми планували блокувати управління Нацбанку і Держказначейства. Це було б не захоплення одного будинку «заради картинки», що нічого принципово не вирішувало, а реальні кроки по зміні влади. Про ці плани знали багато людей.

Думаю, стався витік інформації, Мовчан злякався, і поставив завдання перед правоохоронцями фізично «відсторонити» мене. Він же прекрасно розумів, що ми б не тільки не здали ОДА, як це сталося, але і за тиждень-два повністю контролювали б Вінницю.

- Іншими словами, Ви хочете сказати, що захоплення ОДА було узгоджено тодішніми губернатором Мовчаном і лідерами опозиційних партій, включаючи подальше звільнення приміщення?

- Це ви сказали саме так ... Де в цей час був я? Правоохоронці передали мені, що є пряма вказівка ​​Мовчана. Так, мене викрали, але зі мною вели вони себе по-людськи. До викрадачів особистих претензій у мене немає. Можливо, виявив слабкість, я не сховався напередодні штурму, але, чесно кажучи, не думав, що біля будинку «зустрінуть» і змусять пройти з ними. Думаю, оскільки був готовий план Мовчана і опозиціонерів, то мене нейтралізували, як людину, з якою домовитися було б неможливо.

- На базі колишнього командного пункту поблизу села Гущинці Калинівського району з 2014-го функціонував навчальний центр УНСО. Чому зараз він не діє?

- Після перемоги Майдану, викрадення «унсовця» Миколи Карпюка, перейменування УНА в «Правий сектор», вбивства Сашка Білого та анексії Криму почалися сепаратистські рухи в східних регіонах. Оскільки влада ще не була готова реагувати, ми приступили до формування першого взводу, умовно кажучи, тероборони.

Тоді зібрали 36 активістів, щоб зі зброєю в руках захищати Україну. Ще не знали де влаштуємося, але з кінця березня приступили до навчання. Нам допомогли, надавши приватну територію в селі Петрик Літинського району, де фактично ми і обладнали навчальний центр. Через кілька місяців він став всеукраїнським, де підготовку проходили саме добровольці УНСО. Іноді на тій базі одночасно перебувало до 150 курсантів.

Тодішньому губернатору Анатолію Олійнику ми показали наш центр і пояснили, що навчання, перш за все, дозволяє добровольцям вижити і виконати бойове завдання в зоні АТО. Він нас підтримував. До серпня наша організація повністю укомплектувала окремий розвідбат ВСУ (на сьогоднішній день він називається 131 ОРБ), який на 80% складався з тих, хто пройшов підготовку в Петриках. На той час УНСО вже підписала меморандум з Міноборони про спільний проект по формуванню добровольчого батальйону і навчанні його на новому місці. Під цей проект у вересні нам передали колишній командний пункт ракетної армії.

На той момент військове містечко являло собою будови без будь-яких комунікацій. Труби та кабель давно вирізали. Гущинський навчальний центр став філією Львівської академії сухопутних військ. І наприкінці 2015 року сам центр перевели на полігон в Старичах Львівської області, а військове містечко призначалося для дислокації батальйону.

Хоча проект і спільний, але все, що стосується інфраструктури, харчування добровольців і інших витрат забезпечувала переважно вінницька крайова команда УНСО. Годувати людей потрібно кожен день, обігрівати приміщення теж ... В цілому на забезпечення всім необхідним центрів в Петриках і Гущинцях вінницькі унсовці вклали близько 2 мільйонів гривень. Це не тільки наші кошти. Багатьом допомагали звичайні люди.

На сьогоднішній день роботи у військовому містечку тривають. Допомагають і військові, і волонтери. Там знаходиться обмежений контингент людей, а сам батальйон хоч і «приписаний» до Гущинців, але після ротації знаходиться в Луганській області.

- Напевно, багатьох цікавить, «чому Чумак не воює»? ..

- І мене часто запитують. По-перше, хочу нагадати, що після спроби не допустити вирізку металу на мосту у Калинівкі та інциденту в райвідділі, мене визнали винним у стрільбі. Був вирок суду. Термін умовного покарання ще не закінчився. По-друге, для того, щоб молоді хлопці могли воювати, необхідно, щоб ті, хто старше, забезпечували їм постачання з тилу. Думаю, користі від мене тут не менше.

- Багто волонтерських організацій, включаючи очолюваний Вами БФ «Чумацький шлях», допомагають військовим. Чому багато з них, якщо і не конфліктують відкрито, то за два роки так і не налагодили чітку координацію? Причини в проблемах з єдиноначальністю, конкуренції в плані пошуку коштів або «лаврах»?

- Вона набагато банальніше. Як правило, благодійні організації намагаються допомагати тим військовим частинам, з якими спочатку контактували. Спочатку дійсно ситуація була дещо хаотичною, але з часом волонтерство стало досить структурованим. Кожна організація опікується конкретною частиною або підрозділом. Так зручно всім. Але координація є. Коли одна організація змогла знайти багато певних продуктів, то ділиться з іншими.

Інша справа, що всі намагаються везти «на передок». І якось не престижно вважається допомагати розташованому «в тилу» підрозділу в Гущинцях, хоча там теж дислокується батальйон. Наш фонд допомагає добровольцям, які пройшли навчальний центр, а служать, як в зоні АТО, так і на Вінниччині.

- Практично всі партійні і громадські організації намагаються групуватися або «з владою», або «з кимось із опозиції» ...

- Враховуйте, що в УНСО такі ж люди, як і кругом. Ми не краще і не гірше. Не дарма кажуть «УНСО - армія з народу». Ми також відчуваємо всю ситуацію, що склалася в країні. Ми також відчуваємо економічні труднощі, як і більшість наших громадян. Так, нам багато чого не подобається з того, що робить влада. Але ми - парамілітарна організація. Більш того, ми вже є складовою Збройних сил України. І у нас є Головнокомандувач. Поганий чи хороший, це вже питання другорядне ... І якщо я зустрічаюся з керівниками Вінницької області або міста, то обговорюю питання саме оборони. Адже ми - ті УНСОвці, які в тилу, - це резерв тероборони. Це наш обов'язок.

Природно, я можу висловити і критику дій влади, але сам на сам, не виносячи це на публіку заради піару. Головне - зберегти державу. Переможемо, буде Україна, значить, можемо розраховувати на хороше життя і добробут. Нам часто йдуть назустріч. Ви знаєте, якщо вибудовувати такі партнерські відносини, якщо «брати в руки» ситуацію і починати самим робити, то багато проблем можна вирішити.

Розмову вів Ігор Заіковатий