"Справа Карпюка" - адвокат Ілля Новіков ділиться враженнями про початок захисту Миколи Карпюка

"Справа Карпюка" - адвокат Ілля Новіков ділиться враженнями про початок захисту Миколи Карпюка

Четвер, 15 жовтня 2015, 15:00
 

"У понеділок мене не було в суді в Донецьку, мої колеги Марк Фейгін і Микола Полозов працювали вдвох. Я літав в Грозний ознайомлватись у справі ще двох українців зі списку МЗС - Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. Це особлива історія, і оскільки Надія Савченко сама просила мене займатися нею паралельно з її справою, розповім про неї коротко тут" - пише Ілля Новіков.

"Микола Карпюк - дуже непроста людина, зовсім не білий і пухнастий. Він був заступником керівника УНА –УНСО, яка вже після його арешту в Росії, офіційно перетворилася в «Правий сектор». У Росії вона заборонена як екстремістська організація, в Україні діє легально як політична партія. 17 березня 2014 він в'їхав до Росії через КПП в Брянську. Судячи з усього, це була операція в дусі «Тресту» - керівництву ПС повідомили, що Путін особисто хоче провести з ними переговори. Ярош відмовився їхати сам, домовилися, що Карпюк зустрінеться з кимось з оточення і проведе попередні переговори. Це було менше ніж через місяць після втечі Януковича, Крим вже зайняли, на Донбасі ще не палахкотіло. «Правий сектор» в той час був впливовою силою в Києві, в самій ідеї таких переговорів не було нічого неймовірного.

Все це, однак, було звичайною чекістської провокацією. Карпюка заарештували негайно після перетину кордону. Подальші півтора роки його тримали в різних місцях, від Єсентуків до Челябінська, не допускаючи до нього консула і без усякого зв'язку з зовнішнім світом. На запити українського МЗС і ЄСПЛ відповідали однотипними відписками. За весь цей час йому дозволили відправити тільки один лист дружині. Майже рік родина вважала, що його вже може не бути в живих. Процесуальну сторону забезпечували адвокати за призначенням, які часто змінювалися. Адвокатів, запрошених сім'єю, включаючи мене, послідовно не допускали в СІЗО «так як Карпюк сам відмовився від їхніх послуг». Коли ми нарешті зустрілися у Верховному суді Чечні і я запитав його про це, він відповів, що поки його катували струмом, він тримався, але коли оперативник Максим пригрозив, що його дружину і сина викрадуть і привезуть до нього, вирішив підписувати все підряд без розмов . У тому числі йому приносили кілька разів заготовлені папірці про відмову від адвокатів - він підписував і їх.

Карпюка і Клиха звинувачують в тому, що в 1994-1995 роках вони воювали в Чечні на стороні дудаєвців. Для місцевих була прийнята амністія, багато з них зараз служать у Кадирова, але на іноземців вона не поширювалася. Статті 209 КК РФ і 102 КК РРФСР (а студенти ще запитували мене, навіщо вивчати втративші силу кодекси).

Все брехня. Обидва в той час жили у себе вдома, ні в яку Чечню не їздили. Ключовий свідок обвинувачення - хворий на СНІД засуджений на 24 роки, який дав свідчення на обох підсудних, а заодно на різних українських політиків побільше і поменше, включаючи братів Тягнибок, і, як не смішно, Аресенія Яценюка (у справі зазначено, що у нього був позивний «Арсен»). Коли Бастрикін повідомив про це в офіціозному інтерв'ю «Російській газеті», вся Україна тиждень малювала фотожаби про «кривавого кролика Арсенія». У 1994 році тому було 20 років, він навчався на юрфаку і вигляд, судячи з фото, мав тоді не самий бравий. Правда, як пише вікіпедія, військову кафедру він закінчив за спеціальністю «артилерист-розвідник». Ось кого б звинуватити в коректуванні вогню по журналістам. Втім, це й зараз не пізно.

Перед зустріччю з Карпюком я побоювався побачити людину, повністю зломленого півтора роками ізоляції. Нічого подібного. Міцний жилавий козарлюга, з розумними колючими очима, який нальоту все схоплює, і всерйоз налаштований обламати зуби тій системі, яка взялася його пережувати. Другий підсудний Клих, теж колишній унсовець, який під тиском дав свідчення на Карпюка, з приходом адвоката Марини Дубровиной від усього відмовився. Карпюка ми захищаємо удвох з грозненським адвокатом Доккою Іцлаевим. У понеділок суд відібрав колегію присяжних, 26 жовтня почнуться засідання, вердикт очікується до кінця року.

Будемо продовжувати."