Як вирішити питання нерегулярних військових формувань в Україні?
У Раді Європи заявляють, що усі військові формування в Україні повинні бути включені до складу регулярних збройних сил. На цьому наголошується в оприлюдненій у вівторок у Страсбурзі доповіді комісара Ради Європи з прав людини Нілса Муйжнієкса про гуманітарну ситуацію на сході України, про яку цими днями активно пишуть українські ЗМІ.
У документі наголошується на критичній гуманітарній, соціально-економічній ситуації, яка склалася на сході України після початку півтора року тому російської агресії, та у питаннях безпеки населення.
Так, у Раді Європи рекомендують Києву опрацювати детальний план дій, який би включав заходи, спрямовані на вирішення проблем тимчасово переміщених осіб. Зокрема, щодо забезпечення цих людей житлом, відновлення повноцінної соціальної активності, а також створення подальших умов для повернення таких осіб до своїх домівок.
Доповідь також містить рекомендації українській стороні у проведенні реформи судочинства і правоохоронних органів, а також відносно покращення імплементації стандартів у сфері прав людини та уникнення безкарності за вчинені серйозні злочини. Усі ці реформи повинні грунтуватися на зміцненні верховенства права. У цьому зв’язку у Раді Європи позитивно оцінили ухвалення в Україні Національного плану дій з прав людини.
Окрему увагу всіх свідомих громадян, а особиливо військовозобовязаних, добровольців та волонтерів привернув пункт про необхідність негайного розпуску "неоформлених" добровольчих формувань.
«Усі військові формування в країні повинні бути повністю інтегровані до регулярної армії, і усі озброєні групи, які перебувають поза визначеною системою командування, повинні бути негайно роззброєні і розпущені», - говориться у документі.
І саме ця тема викликала неабияку дискусію у суспільстві. Свою позицію щодо цього має і керівництво Української Націоналістичної Самооборони, адже бійці добровольчого батальйону УНСО вже півтора року виконують свій громадянський обов'язок на сході країни. Ось, зокрема, що зазначає на цю тему Головний командир УНСО Костянтин Вінницький:
"Вимога, яка надійшла від євро комісара з прав людини Рад Європи зрозуміла, але існує кілька аспектів, які роблять вкрай проблемною можливість таких «роззброєнь» та «розпущень» у реальності.
По-перше, підрозділи, які не підпорядковуються Міністерству оборони та Міністерству внутрішніх справ України, є одними з найбільш боєздатних та патріотично мотивованих в лавах бійців, які перебувають в зоні проведення АТО на Донбасі.
По-друге, забезпечити конструктивний процес можливої інтеграції і перехід згаданих підрозділів у підпорядкування силовим структурам, можливо виключно за умови стовідсоткової взаємодовіри та, головне, суспільного визнання авторитету людей, які нині керують армією та правоохоронцями. Зараз така довіра відсутня.
І по-третє – найголовніше. Підрозділи, які офіційно не підпорядковуються силовикам, проте діють у зоні АТО спільно з підрозділами армії та Нацгвардії, мають високий рівень самоорганізації та володіють зброєю, здобутою у бою. У випадку роззброєння та розпущення, впевнений, що для звільненого особового складу не становитиме проблеми, у разі потреби, об`єднатися знову та отримати трофейну зброю...
- 3540 переглядів