15 лютого - Стрітення Господнє

15 лютого - Стрітення Господнє

Понеділок, 15 лютого 2016, 14:00

15 лютого – Стрітення, в народі – «Стрічання», «Громиця», «Зимобор», яке відзначають через 40 днiв пiсля Рiздва Христового.

Сьогоднішнє свято входить своєї датою в християнський календар, як один з найзначніших пам’ятних днів, які відзначаються усім християнським світом і стоїть в одному ряду з такими важливими подіями, як Різдво Христове, Хрещення Господнє та Великдень.

Свято Стрітення Господнього входить до дванадцяти найбільших церковних свят. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження.

День стрітення – це також точка у часі, де зустрілись Старий і Новий Заповіт, давній світ і християнство.

Закон, описаний у Старому Заповіті, постановляв, що жінка, яка народила хлопчика, 40 днів (а дівчинку – 80 днів), була ритуально нечистою. Після проходження цього часу для очищення кожна мати мала принести до святині однорічне ягня в жертву на знак визнання над собою найвищої Божої влади і подяки, та голуба чи горлицю – як жертву очищення від гріхів. Бідним жінкам було дозволено принести лише дві горлиці. Після цього жінка вважалась очищеною.

Згідно з тим самим законом, від часу визволення євреїв із єгипетського полону кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові, і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження. Пречиста Діва Марія, як Божа Мати, не була зобов'язана до обряду очищення, бо освятилася Христовим Різдвом. Та вона все ж виконала припис закону і також принесла в жертву дві горлиці.

Коли Діва Марія і Святий Йосиф принесли новонародженого Христа до єрусалимського храму, щоб пожертвувати Господові, їм назустріч вийшов праведний старець Симеон та пророчиця Анна.

Симеон чекав зустрічі з Господом 300 років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником, і Дух Святий сповістив йому, що старець зможе померти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Так і здійснилося – Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

Цього ж дня в Єрусалимському храмі відбулася ще одна зустріч. До Марії та Йосифа вийшла 84-річна вдова. Її звали Анна-пророчиця за натхненні проповіді про Бога. Вона багато років жила та працювала в храмі. Анна-пророчиця вклонилася новонародженому Спасителю і вийшла з храму, несучи всьому місту новину про пришестя Месії, визволителя Ізраїлю.

Отже, Стрітення – це свято зустрічі людини з Богом, а також той момент, в який зустрілися Старий і Новий Заповіт, древній світ і християнство. Як писав єпископ Феофан Затворник: «В лиці Симеона весь Старий Заповіт, невикуплене людство, з миром відходить у вічність, даючи місце християнству…»

Також 15 лютого, у день Стрітення Господнього, святкується Міжнародний день православної молоді. Це свято встановлене рішенням 14-ї асамблеї Всесвітнього Православного Молодіжного Руху в 1992 році з благословення предстоятелів усіх Православних Церков світу.

Цього дня в церквах України традиційно святили воду та свічі. Посвячені на Стрітення свічки звалися «громичними», їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому. Ці ж свічки давали в руки вмираючому під час читання одхідної молитви. На Стрітення, за народними уявленнями, зима йде туди, де було літо, а літо – де була зима.

Утім Церква вчить чад не надавати освяченим свічкам якогось магічного або чудодійного значення: «Стрітенська свічка нагадує нам про запаленому в кожному з нас вогнику благодаті Божої, який треба зберігати в собі на всьому нашому земному шляху. У міру того, як ми зберігаємо і захищаємо цю іскорку віри в наших серцях, ми протистоїмо силам зла, які постійно нас оточують і намагаються віддалити нас від ще одного Світоча – світла Вічного життя, Який освічує цей шлях».

А от у народі Стрітення здавна сприймається, як зустріч зими із весною. Казали, що "в цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє".

В церквах цього дня освячують воду та свічки, які потім мають захищати від негоди. Тиха та ясна погода цього дня, за прикметами, має означати роїння бджіл та добрі врожаї.

Ще декілька прикмет та звичаїв, виконуваних на Стрітення Господнє:

  • 15 лютого не залишайте грошей на столі, інакше є ризик, що весь рік у вас буде грошова спад.
  • Якщо на Стрітення Господнє 2016 відлига, то весна почнеться рано, а восени буде відмінний урожай пшениці.
  • Перевірте, чи є на вас порча: наберіть на Стрітення Господнє святої води, будинки налийте невелику її кількість у флакони з-під парфумів і поставте біля ліжка поруч з подушкою. Якщо з ранку вода буде темною – на вас порча.
  • Як і на Святки, стрітенський день можна гадати. Для ворожби цілком згодяться будь-які різдвяні ворожіння.
  • В цей святий свято також прийнято пекти млинці, однак їх можна лише після 8 вечора – в іншому випадку, удача може покинути вас.

Зі святом Вас, дорогі Українці! 

Інформаційний центр УНСО