Чеченська справа С.Клиха та М.Карпюка може завершитися виправдальним вироком - адвокати

Чеченська справа С.Клиха та М.Карпюка може завершитися виправдальним вироком - адвокати

Неділя, 8 листопада 2015, 12:00

Київ, 7 листопада 2015 року  

Справа проти Станіслава Клиха та Миколи Карпюка у Чечні (щодо їхньої нібито участі у чеченській війні) має шанси завершитися на їхню користь, якщо українська влада протягом найближчого місяця допоможе зібрати в Україні інформацію, що підтверджує їхні алібі, та передасть її захисту і слідчим. Про це заявили адвокати підсудних під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Докка Іцлаєв, адвокат Миколи Карпюка, зазначив, що ця справа дуже відрізняється від інших політично вмотивованих судових процесів над громадянами України у РФ, оскільки долю Миколи Карпюка і Станіслава Клиха вирішуватиме суд присяжних.

«Наша основна задача – спробувати зібрати докази того, що ані Микола Карпюк, ані Станіслав Клих не скоїли злочинів, які їм інкримінують. Тому ми хотіли б донести до української громадськості і, особливо, української влади, що стороні захисту дуже необхідна їх допомога, без якої ми мало що зможемо зробити у Грозному», – підкреслив Докка Іцлаєв.

Адвокати зазначили, що підтвердити відсутність підсудних у Чечні у зазначені роки можуть величезна кількість людей, які проживали, працювали, навчалися чи бачилися з ними на різноманітних заходах. Дуже допомогти Миколі і Станіславу, зокрема, можуть особи, яких вони вимушено назвали учасниками бойових дій у Чечні. «Дуже сподіваюся, що Арсеній Петрович та інші люди, на яких «вибивали» показання, допоможуть нам отримати непрямі докази, що виправдають Миколу Карпюка і Станіслава Клиха, тому що процес із присяжними влаштований так, що дуже багато залежить від непрямих доказів, – зазначив Ілля Новіков. – Якщо Арсеній Петрович погодиться детально розповісти, де був у ті дні – це було б серйозною допомогою».

Більш того, додав він, корисними свідками можуть виступити і ті люди, які реально воювали в Чечні – наприклад, Ігор Мазур, – підтвердивши, що не бачили там ані Станіслава, ані Миколи.

«Наразі ми відчуваємо дефіцит роботи в Україні саме з боку влади», – наголосив Докка Іцлаєв. Він зазначив, що ще на першій зустрічі із Миколою вони визначили список осіб, які могли б підтвердити його алібі, після чого зусиллями правозахисників та його дружини вони встановили навіть адреси і телефони свідків.

«Список було направлено українській владі для того, щоб людей допитали у рамках запиту, який прийшов з Росії, і в рамках кримінальної справи, яка на той час була відкрита у Дніпровському РВ МВС у місті Києві, за статтею «вбивство» у зв’язку зі зникненням Карпюка на території Росії, – розповів адвокат. – Замість того, щоб допитати свідків, які могли дати конкретні і цінні показання, справу було швидко закрито».

Крім того, повідомив пан Іцлаєв, після того, як проти Карпюка і Клиха було порушено кримінальні справи у Росії, слідчий у їх справі направив запит в Україну, у якому значиться, серед іншого, прохання надати докази їхньої участі або неучасті у подіях у Чечні 1994-1995 рр.

«Тобто, в української влади є можливість спростувати звинувачення, які пред’явлені нашим підзахисним, відповідна процедура передбачена КК РФ, – заявив Докка Іцлаєв.  – Запит було направлено у червні 2015 року, але й досі відповіді з України на цей запит не було».

За словами адвоката, складається враження, що українські посадовці «чекають вироку для Карпюка і Клиха замість того, щоб вирішувати конкретні питання щодо звільнення своїх громадян».

Ілля Новіков зауважив, що наразі у цьому напрямку вже є певні зрушення. Зокрема, заступник генерального прокурора України Віталій Касько, у чиїй компетенції знаходиться переписка із Генеральною прокуратурою Росії з приводу цих запитів, пообіцяв, що «всі матеріали, які ми, сторона захисту, попросимо направити в Росію у складі цієї відповіді на запит, будуть направлені, – заявив Ілля Новіков.  – Із досвіду у справі Савченко ми бачимо, що єдиний реальний шанс добитися того, щоб українські матеріали потрапили і були прийняті судом в РФ – це ось ця процедура, тому що ті папери, які приносять самі адвокати, суд, на жаль, часто не приймає».  

Крім того, повідомив Ілля Новіков, у МВС України пообіцяли адвокатам порушити кримінальні справи за фактом викрадення Карпюка і Клиха, і тортур над ними. Хоча ця справа, зазначив він, матиме радше інструментальний характер, і у ній не скоро дійде до притягнення винних до відповідальності, завдяки цьому можливо буде збирати докази і матеріали. Крім того, додав адвокат, СБУ у рамках своєї компетенції вже проводить власне розслідування і вже допитали декілька осіб.

«Ми сподіваємося, що до кінця цього суду нам вдасться зібрати хоч якісь матеріали, щоб не йти до присяжних з пустими руками», – зазначив Ілля Новіков.

Скільки наразі часу у адвокатів – передбачити важко, оскільки поки що невідомо, наскільки затягнеться процедура відбору членів колегії присяжних.

За словами адвокатів, попри стриманий оптимізм, ситуація наразі досить складна. Марина Дубровіна, адвокат Станіслава Клиха, наголосила, що перед судом вже зачитували протокол із раніше даними показаннями підзахисних, які з них вибивали тортурами.

«Ми порушили клопотання про виключення цих протоколів як таких, що були отримані із застосуванням тортур. Станіслав продемонстрував сліди, які залишилися на його тілі. Крім того, є медичні докази, які свідчать про те, що це справді були рубці і мітки від застосування електричного струму, – розповіла адвокат. – Проте суд відмовився виключити ці докази і відносно Миколи, і відносно Станіслава».

Пані Дубровіна додала, що вчора сторона захисту порушила клопотання про проведення медичної експертизи для встановлення походження цих пошкоджень на тілі підзахисних, але адвокати майже не сподіваються, що суд на це погодиться, оскільки всі попередні клопотання захисту було відхилено.

Пані Дубровіна передала прохання-звернення Миколи і Станіслава до всіх, кого вони обмовили у своїх вимушених зізнаннях, пробачити їм цей наклеп.

«Неможливо було інакше, тому що якщо Микола або Станіслав казали не те, що хотіло чути слідство – їх мучили далі, збільшувати напругу струму», – повідомила адвокат.

Адвокати зазначили, що попри надію на краще, вже збирають усі документи, необхідні для позову до ЄСПЛ, на випадок, якщо суд присяжних все ж винесе обвинувальний вирок. Основною підставою для позову може стати те, що Миколу та Станіслава піддавали тортурам, порушили їх право на захист на стадії досудового слідства, а також їх право не свідчити проти себе.

«Уже той факт, що суд погодився на оголошення показань, отриманих за допомогою тортур, у той період, коли люди були позбавлені захисту, свідчить про те, що Європейський суд з прав людини визнає такий (обвинувальний) вирок несправедливим», – наголосив Докка Іцлаєв.

Інформаційний центр УНСО