Інтерв'ю з воїном АТО Андрієм Кабановим

Інтерв'ю з воїном АТО Андрієм Кабановим

Понеділок, 31 жовтня 2016, 11:30

Вже більше двох років триває збройний конфлікт на Сході України. Тисячі жінок та чоловіків взяли до рук зброю, щоб захистити свою землю, і в кожного з них була своя причина це зробити. Цією публікацією інформаційний портал "Новини, події та політика Львову" розпочинає цикл статей про воїнів АТО, які потрапили туди різними шляхами: за контрактом, за призовом, добровольцями. В них буде йти мова «з перших вуст» про особливості та підводні камені кожного з воїнів.

Громадському активісту Кабанову Андрію лише 20 років, але, незважаючи на свій юний вік, він вже встиг більше року відслужити за контрактом  в зоні АТО. Хлопець зізнався, що подумує про повернення в зону бойових дій, проте саме імовірні проблеми з розірванням контракту стримують його. Нагадаємо, що свого часу матері та дружини воїнів АТО навіть влаштували масштабну акцію протесту під стінами ОДА, вимагаючи відпустити додому їх чоловіків, у яких вже давним-давно збіг термін служби за контрактом.

- Коли розпочалася ваша служба на Сході та що підштовхнуло до рішення розпочати службу?

- Я пішов служити ще у 2014 році, в липні. Ми з товаришем, з яким брали участь в подіях на Майдані, прийняли таке рішення одразу після початку збройного конфлікту на Сході. Довго думали, куди ж саме нам піти. Тоді якраз формувалася добровольча рота від УНА-УНСО, і там вже нас підвели під Збройні сили України.

Це рішення було цілком обдумане і, не зважаючи ні на що, я вважаю, що воно було вірне.  Я офіційно служив з 3 серпня 2014 р по 30 вересня 2015 року.

- Чи існувала для вас різниця, до якого формування примкнути?

- Для нас не було особливої різниці, куди ми потрапимо. Правда, коли ми йшли в УНА-УНСО, ми думали, що потрапимо до Правого Сектору. Але коли нас направили до Збройних сили України, ми зовсім не образилися (сміється ― авт.)

- По завершені строку служби, означеної в контракті, вас без проблем відпустили додому?

- Контракт, який ми підписували, був на рік. Проте там  був пункт, що зазначав наступне: контракт завершується за рік, або ж діє до закінчення надзвичайної ситуації, або ж до наказу про мобілізацію. Коли ми його підписували, нам так і сказали: «Хлопці, не переживайте. Підете додому разом з мобілізованими через рік».

Пройшов рік, мобілізовані почали йти додому. Контрактників ніхто не відпускав і нічого про них не говорив. Нас тоді було 20 таких в частині. Наша стройова частина знаходилася десь за 30 кілометрів від лінії зіткнення.  Ми почали туди  їздити і говорити з командиром батальйону. Він нам юридично пояснив, як піти додому так, щоб це не було розірванням контракту. Бо, якби ми його, все ж таки, розірвали, нам би вже «не світила» державна служба через запис у військових квитках.

Ми тоді сиділи з командиром  більше двох місяців, щоб знайти нам юридично обґрунтований шлях поїхати додому.

- І що це був за шлях, якщо не секрет?

- Для когось приводом були родичі під опікою, для когось ― навчання. Останніх було багато, бо зі мною переважно служили хлопці до 25 років. Капітан батальйону допомагав нам на свій страх і ризик. Я не здивуюся, якщо дізнаюся, що після цього він серйозно отримав від вищого начальства «по шапці». Але, оскільки він був хорошим правильним чоловіком, він нас всіх до одного відпустив додому.

- Як думаєте, як би склалася ситуація, якщо б командир батальйону вам не допоміг?

- Ми б і далі служили. Мені взагалі унікально пощастило ― я пішов додому в останній день мобілізації.

- Чи не плануєте знову повернутися в зону АТО?

- Думаю про це. Часто повертаюся думками туди. З одного боку, тягне до своїх товаришів по зброї. Дехто з моїх побратимів нещодавно підписали нові контракти і повернувся туди. Хочеться їх підтримати. А з іншого ― одного разу побувавши в зоні бойових дій, розумієш, що там немає нічого романтичного і хорошого.

- Подумуєте саме про контрактну службу? Не боїтеся повторення ситуації, коли після закінчення терміну контракту не зможете повернутися додому?

- Це головна  думка, яка мене зупиняє. Якби прийшла повістка, що мене викликають по мобілізації ― пішов би без питань. Бо в мобілізованих є чіткий термін служби